Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Chystám rekonstrukci staré usedlosti a začínáme střechou. Trámy nejsou nakažené, stáří cca 60 let. Projektant chce pro bezpečnost vyměnit komplet celou střechu a postavit věnec. Připadá mě to škoda a vyhozené peníze. Jaká je doba životnosti, pokud při stavbě podkroví dojde k impregnaci trámů? Nechci bourat za 15 let a stavět znova.

Odpověď:
Pokud nemá Váš projektant pro své řešení nějaké závažné důvody, například výsledky průzkumů stavu trámu či jiné, potom jde podle mého názoru skutečně o zbytečný luxus. I když je potřeba přiznat, že se jedná o sice drahé, ale univerzální řešení. Krov lze ale většinou pouze rozebrat a opět složit, nemusí se nutně nahradit. Jsou však také jiné metody jak nahradit věnec a zajistit prostorovou tuhost konstrukce.

Nicméně, tyto metody nejsou vždy použitelné a já objekt neviděl a ani nemám žádné bližší informace. Proto Vám nemohu dát konkrétnější radu. V případě Vašeho zájmu se však můžeme domluvit a nějakým způsobem spolupracovat. Bylo by nám potěšením.

Ohledně trvanlivosti, kvalitní impregnované dřevo má ve správně navržené a provedené skladbě střechy velmi dlouhou životnost. V tom bych neviděl problém.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru