Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Provádím rekonstrukci zemědělské usedlosti. Můj dotaz se týká zateplení svislé stěny. Podlaha v místnosti je 40 cm pod úrovní terénu. Tloušťka stěny je 75 cm. Je nutné zateplit tuto stěnu ve svislé rovině? Podlaha zateplena polystyrenem v tloušťce 15 cm.

Odpověď:
Váš dotaz je nutno chápat poněkud v širších souvislostech. Každý zásah do konstrukcí, které jste popsal, může negativně ovlivnit vlhkostní režim v těchto konstrukcích, ačkoli předtím se zdály být bezproblémové. Pokud například pokryjete staré kamenné zdivo neprodyšnými omítkami, je pravděpodobné, že začnete mít problémy s vlhkostí, která se byla do té doby schopna odvětrat.

Nyní konkrétně k Vašemu dotazu. Svislé stěny byste měl určitě zateplit a to i pod terénem, jinak budete přicházet o velké množství tepelné energie a zároveň bude snížena kvalita užívání vnitřního prostoru. Vzhledem k problému uvedenému výše můžete zvolit například nekontaktní provětrávaný zateplovací plášť doplněný o vrstvu extrudovaného polystyrenu v případě styku konstrukce se zeminou. Nicméně, to je jen příklad. Pouze důkladný průzkum vlhkostních podmínek a návrh komplexních opatření Vám zaručí bezproblémové fungování. Vzhledem k uspořádání konstrukcí se stejně nevyhnete řešení hydroizolace stěn a odvodnění v okolí stěn. Proto by každá rada vytržená z kontextu celého řešení byla zavádějící.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru