Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Na novostavbě malého rodinného domu z materiálu YTONG (cca 2 roky) se na vnější straně fasády objevily souvislé prasklinky, patrně v místech spojů tvárnic. Příčiny může být celá řada (nebyla použita síť ani tepelná izolace, možná nevhodné lepidlo, atd.), ale stavět ani bourat už nehodlám. Potřeboval bych radu, jak s minimem práce a nákladů tyto prasklinky kosmeticky odstranit. Bez sekání nabarvené omítky, bez dalšího nátěru větší plochy apod. Mojí představou je pružná, bezbarvá nebo přetíratelná hmota/tmel, která by tyto praskliny schovala ale aby také vydržela - je to venku.

Odpověď:
Před návrhem opravných opatření je nutné přesně určit příčinu vzniku trhlin. Na základě popisu je možné předpokládat, že se jedná o trhliny způsobené objemovými změnami v důsledku rozdílného vysychání. Příčiny takových poruch je třeba hledat v nedodržení technologického postupu či použití nevhodných materiálů při provádění stavby. Nejčastěji jsou tyto problémy způsobeny nedodržením technologických přestávek. Nicméně, zmiňovaná absence výztužné sítě bude v tomto případě zřejmě zásadní problém.

Prvním krokem k nápravě by měla být důsledná kontrola stávajícího stavu. Zejména je důležité zda pevnost omítky zůstala zachována a zda se trhliny zvětšují. Pokud je kvalita povrchu nedostatečná je nutné jej odstranit. Pokud se trhliny zvětšují, je vhodné s opravou vyčkat. Mluvím zde samozřejmě o malých smršťovacích trhlinách v pravidelném rastru podél spár, tak jak jste je popsal ve svém emailu. Pokud máte pocit, že příčina trhlin může být jiná a pokud se zároveň trhliny vyvíjí, je nutné pozvat na místo odborníka.

Pokud je povrch kvalitní a jedná se skutečně o tento typ trhlin je možné přistoupit k opravě. Na trhu je celá řada přípravků, které je možné použít. Jejich výběr je závislý na rozsahu poškození. Pro vetší a spíše ojedinělé trhliny je možné doporučit některý z nabízených akrylátových tmelů (například společnost Soudal-štukový tmel). Trhliny je vhodné před aplikací přiměřeně zvětšit a očistit jejich povrch. Zmíněná společnost má v nabídce také omítkový tmel vhodný pro opravu více rozšířených menších trhlinek. Pro velmi jemnou osnovu trhlin je možné použít některý z nátěrových systémů, například Betalex. Samotný jednovrstvý nátěr je pouze jednou složkou z jinak komplexního systému pro opravu poškozených fasád. Ten jinak zahrnuje několik vrstev a je možné ho i vyztužit sítí, v této formě je ho tedy možné použít i v případe výskytu větších trhlin. Podrobněji viz. stránky výrobce.

 Koncovému nátěru fasády se zřejmě nevyhnete v žádném případě.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru