Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Plánuji výstavbu rodinného domu na klíč. Na internetu jsem našel stavební firmu, ale nejsem si jistý zda je firma spolehlivá. Jaké informace mi pomůžou rozhodnout, zda je vybraná firma vhodná či nikoli?

Odpověď:
1) Pro ověření kvality prováděných prací jsou nejlepší osobní reference. Proto v tomto směru oslovte firmu např. emailem. Firma Vám zašle kontakty, na které se můžete obrátit. Pokud společnost neposkytuje ukázky předchozí práce spolu s možností dotazů na předchozí zákazníky, je zapotřebí při uzavírání smlouvy mít toto na paměti.
        Běžnou obranou proti nekvalitním pracím je tzv. zádržné. Jedná se o procentuální část z celkové sumy za práci, která je splatná v řádech měsíců po dokončení. Jejím smyslem je motivovat prováděcí firmu, aby rychle a kvalitně odstranila veškeré závady. Je samozřejmostí, že tato částka je splatná až po odstranění závad a zároveň není neobvyklá podmínka nevyplacení takovéto částky. Například pokud firma neodstraní závady do 3 měsíců nebo jsou závady neodstranitelného charakteru.
        Zároveň je dobré mít ve smlouvě zahrnutou smluvní pokutu, která zabrání prodlužování prací.
       Co se týče otázek na předchozí zákazníky, tak je podstatná jejich spokojenost s dílem po delším časovém úseku. Některé problémy se projeví až po určité době. Například tepelné mosty se projeví až v zimním období.

2) Finanční způsobilost firmy je složitější problém. Je dobré zjistit, z jakých firem tato nová firma vznikla. Jména lidí, kteří firmy řídili a dnes řídí. Nejedná se o žádné citlivé údaje a firma by je měla ochotně poskytnout. Potom je dobré prověřit centrální registr dlužníků. Pohodlná cesta od počítače vede přes www.dluznik.cz. Registrace je zdarma. Prověřte jak současnou firmu, tak její předchozí části.

Pokud firma projde ve všech bodech na výbornou, potom je riziko, že nebudete spokojen, značně omezeno. Nejsou-li reference jedné osoby dobré nemusí to ještě znamenat, že firma pracuje nekvalitně. Pokud ovšem došlo v průběhu minulých zakázek k dlouhým časovým prodlevám či závažným nedostatkům, je vhodnější poohlédnout se po jiné prováděcí firmě.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru