Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Zjednali jsme si zednickou firmu na provedení stavby - zastřešená venkovní terasa pevně základy spojená s rodinným domem a na ni navazující přístupové schody do rodinného domu. (Po schodech se vyjde na terasu - 2,40 x 2,60 m - a z terasy se jde již do domu).

         Domnívám se, že na tyto práce spojené i s dodávkou potřebného materiálu, se vztahuje výše DPH 9%. Oni nám ale zaslali fakturu, kde mají uvedenou základní sazbu 19%. Mají fakturu vystavenou chybně? (Zatím jsme ji neplatili).

Odpověď:
Domnívám se, že výše sazby DPH bude v tomto případě závislá na Vaší schopnosti a schopnosti prováděcí firmy vyložit si zákon o DPH a tento výklad obhájit u finančního úřadu. Základní podmínkou pro využití snížené sazby je sociální aspekt stavebního záměru. Pokud není Váš rodinný dům větší než 350 m2, domnívám se, že máte určitou možnost toto obhájit.

Na druhou stranu, pokud je nový prostor určený k běžnému užívání může to být problém. V případě, že by bylo možné posoudit zásah jako rekonstrukci či udržovací práce, potom by opět bylo možné použít snížené sazby. Ovšem za předpokladu výše zmíněného předpokladu, že dům nemá podlahovou plochu větší než 350 m2.

Doporučuji Vám diskutovat tento problém s prováděcí firmou nebo případně s daňovým odborníkem.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru