Otázka:
Před rokem jsme koupili byt a rozhodli se, že položíme nové podlahy.
Původní parkety jsme vytrhali a zjistili, že byly přitlučeny na fošnách a ty leží na dřevěných trámech. Prostor mezi
trámy je vyplněn štěrkem. Místo parket jsem položili OSB desky a na ty plovoucí podlahu. Změna podlahy byla v červenci 2007
a již koncem roku 2007 na některých místech začala podlaha vrzat. Vrzání je nesnesitelné a přidávají se další místa.
Myslíme si, že to vrže v místech, kde se pod fošnami "vymlel" štěrk. Co lze v takovém případě dělat? Pokud je podlaha celodřevěná,
tzn. že sousedka bydlící pod námi má dřevěný strop, existuje nějaký způsob, jak ji vybetonovat?
Odpověď:
Vybetonování, respektive použití betonové stěrky jako podkladní vrstvy je samozřejmě možné, v případě, že je u trámů ve stropě dostatečná rezerva v únosnosti a deformaci.
Ze zkušeností ovšem mohu říci, že se jednak lze obávat větších průhybů (a následných trhlin u vnitřních omítek a v extremním případě havárie celé stropní konstrukce)
a dále že takovéto řešení není nutné. To co vrže jsou ony fošny, které zakrývají štěrk.
Řešení, které jste původně provedli bylo principiálně správně, ale předpokládám, že nedošlo k dostatečnému přikotvení OSB desek
až k trámům (nevhodné vruty, nedostatečná délka, malý počet, mimo trámy) nebo byla tloušťka OSB desek zvolena příliš malá.
Návrh řešení:
Za dané situace se neobejdete bez rozebrání celého podlahového souvrství. Tedy je zapotřebí odstranit plovoucí podlahu (pokud máte nelepenou, domnívám se, že by se dala většina zachránit a dokoupit jen jeden balík). Dále odstranit OSB desky a konečně se zbavit i fošen. V tomto stádiu je nezbytné pohybovat se výhradně po trámech! Zatížení násypu nepřichází v úvahu. Pokud jsou v násypu hrboly, je možné je srovnat a násyp doplnit.
Pokud jsou OSB desky dostatečné tlusté (nezbytná tloušťka závisí na vzdálenostech trámů a způsobu překrytí trámů – to lze zjistit statickým výpočtem nebo z tabulek poskytovaných některými výrobci) a mají dobrou kvalitu, je možné je znovu použít. Zapotřebí je řádně přikotvit desky k trámům - desky se zkrátka nesmí pod zatížením prohnout, jelikož to způsobuje potenciální vrzání. Můžete použít i dřevotřískové desky. Mají menší tuhost (potřebujete větší tloušťku), ale jsou levnější. Doporučuji použít dvě vrstvy desek položené kolmo přes sebe. I druhá vrstva musí být přišroubována k trámům. Pozor, lepší je jedna tlustá vrstva, než dvě tenké o stejné celkové tloušťce. Na to může následovat Miralon, hobra a znovu plovoucí podlaha.
Poznámka: Při pokládce desek na trámy se může stát, že nebudou úplně v rovině - je potřeba podkládat.
Existují i možnosti vyspravení fošen. Potom stačí jedna vrstva desek. Je to výrazně pracnější varianta, ale dá se řešit svépomocí a je tedy potenciálně levnější. Jinými slovy pokud máte dostatek volného času a chuť se tomu věnovat, vyjde Vás to trochu levněji.
Odpovídal: Miroslav Brouček
Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.
Nejčtenější články:
2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...
3. Ploché střechy - návrh a provedení