Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
V nepodsklepeném zahradním domku mám problém se srážením vlhkosti na stěnách jedné ze dvou místností. Místnost je ve svahu, ze 2 stran v zemi. Při stavbě byla postavena nejdříve "kantka", tedy ochranná zeď, odizolovaná, k ní byla položena i odvodňovací hadice, kantka je z pálených cihel, zeď domku ze šedých pórovitých, jsem ženská - neznám odborný název, zemina přihrnutá až ke kantce, - z tech. důvodů není možné tam rigol nechat. - podlaha je betonová, pod betonem izolace do výšky jaké nevím - manžel na jaře zemřel, nemůžu se zeptat, ale byl stavař, tedy ipa zevnitř i z venku, strop je beton plus hrubý polystyren, beton, zemina - jsou tam bylinky zalívané jenom tím, co naprší - ten je v pořádku a nezlobí. V místnosti je obvykle o 8 stupňů nižší teplota než venku, v zimě je tomu naopak - nikdy neklesne teplota pod nulu.

Dokud byly stěny ohozeny jenom vápnem a na podlaze nebylo lino, nic se nedělo. Ve chvíli. kdy byl použit primalex a položeno lino, začal problém se srážením vlhkosti. Na linu se tvořily přímo louže, hlavně v jednom rohu. Odkopali jsme zadní stěnu a použili nopkovou folii k ochraně, že snad původní izolace ipou mohla být z různých důvodu porušená. Dokud byla zeď odkopaná, bylo sucho. Ve chvíli, kdy byl výkop zaházený, okamžitě vyvstal stejný problém. Loni na podzim se ale navíc začal tvořit výkvět soli uprostřed zdi, za ledničkou , (místnost slouží jako kuchyňka ale vařím venku) a ten ve velmi krátké době se rozšířil na celou zeď. V současné době je zeď suchá díky neustálému větrání a vysoušení (elektrický vysoušeč funguje jenom za tepla, když je kolem 5 stupňů, začíná namrzat). Taky používám na podlahu hadry, které přes den vysuším, druhý den jsou zase mokré. Pokud ale pár dnů v chatce nejsem, je zde hodně zatuchlý vzduch a vlhkost ve vzduchu. Kytky tam nemám, dřez před odchodem vysuším, a jak jsem psala, vařím venku.

Potřebovala bych poradit, co teď. Zeď oškrábu (vnitřní omítka tam není) od primalexu. Ale jak jsem se dočetla ve Vaší diskusi, sanační omítka vhodná není - vlhkost zdiva by neměla kam jít a zřejmě by šla do stropu, tedy výš nad použitou sanaci, a zřejmě by voda stékala po ní na podlahu. Jak tedy vyřešit rozdíl teploty venku a uvnitř? Věřila jsem, že zemina je dostatečný izolátor tepla. Nalepit zevnitř polystyren na suchou zeď? Poraďte prosím něco jiného, než odkopat zeminu a postavit další zeď proti sesuvu půdy a obložit polystyrenem zvenku - to jsem si odpověděla sama po přečtení toho, co jsem tady napsala - ale na to moje fyzička nestačí.

Odpověď:
Vámi popsaný problém je potřeba chápat v širších souvislostech. Porucha může mít více příčin a není možné zodpovědně navrhnout opravná opatření pouze od počítače. V rámci pouhé výměny emailů Vám mohu poskytnout pouze obecné rady. Pro návrh konkrétního řešení nemám ani dostatek informací.

K problému obecně: pokud se mají opravná opatření omezit pouze na zásahy zevnitř, obávám se, že stavební úpravy by v takovém případě byly příliš drahé a jejich výsledek nejistý protože by řešil pouze odstranění důsledků, nikoli příčin... Z Vašeho popisu si nejsem jist zda hlavní problém spočívá ve vlhkosti zkondenzované nebo ve vlhkosti prosakující zvenku. Mám pocit, že pravděpodobně se jedná o kombinaci obou jevů i když druhá alternativa vypadá pravděpodobněji. Domnívám se, že bude potřeba skutečně opět odkopat okolní zeminu a objekt důsledně izolovat. Popřípadě je možno také uvážit odvodnění přiléhající zeminy. Pokud se ukáže, že je to skutečně nutné bude potřeba navrhnout a posoudit skladbu obalových konstrukcí z důvodu zamezení kondenzace uvnitř konstrukcí či na povrchu.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru