Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Žádáme Vás o radu s vlhkostí a plísní v ložnici v 2.NP na stropě na sádrokartonu pod rovnou střechou v novostavbě (kolaudace listopad 2007) v rozsahu cca 5x15cm zhruba ve středu místnosti v blízkosti lustru. Ložnice ze tří stran sousedí s jinými pokoji, jen užší zeď je venkovní. Plíseň vzniká z vlhkosti, jejíž příčinu neznáme. V této místnosti nejsou žádné květiny, nesuší se zde prádlo (máme sušičku a ručníky po koupání sušíme v 1.NP) a kuchyň (1.NP) i koupelna jsou daleko. Vlhkost na stejném místě byla viditelná také v únoru tohoto roku. Můžete nám prosím popsat možné příčiny vlhkosti a plísně a správný postup řešení dané závady? Závadu jsme dnes vyreklamovali a chceme být připraveni na reakci dodavatele.

Odpověď:
Pokud mohu soudit na základě uvedených informací, jedná se o problém s lokálním tepelným mostem. Tento mohl vzniknout v důsledku nekvalitně provedeného kotvení pro osvětlovací těleso či nějakou chybou ve skladbě střešního souvrství (vynechání tepelné izolace, apod.). Jediným řešením bude zřejmě rozebrání podhledu (pouze lokální) a náprava problému.

Příčin může být obecně více, ale takto na dálku bych jen spekuloval.

Doplňující otázka:
       
Dnes ráno po nočních mrazech se objevila vlhkost na stropě na sádrokartonu i v ostatních dvou pokojích v 2.NP orientovaných na jih, a to v jižním rohu, kterým spolu sousedí (zároveň se jedná o vnější zateplenou zeď, ale ne roh). V ložnici je viditelná mapa vlhkosti kolem plísně, a další vlhkost je viditelná nad dveřmi z ložnice do chodby. Jedná se tedy o 4 místa ve třech pokojích. Na stejných místech byla vlhkost letos v únoru. Mapky vlhkosti mají ve středech asi hřebík od nosné konstrukce sádrokartonu (promiňte jsem laik). Ukazuje to na nějakou konkrétní příčinu?

Doplňující odpověď:
Je mi líto, že se situace takto zhoršuje. Bohužel, opravdová zima ještě nezačala. Ke kondenzaci vodních par na povrchu konstrukcí nebo v konstrukcích samotných dochází za předpokladu, že pro danou koncentraci vlhkosti je teplota na povrchu nebo uvnitř konstrukcí nižší, než je teplota rosného bodu. Obecně tedy situaci pomůžete pokud snížíte vlhkost vnitřního prostředí na minimum a zároveň co nejvíce zvýšíte vnitřní teplotu. Podrobnosti můžete nalézt na našem webu Stavarina.cz.

Vámi popisovaný problém je s největší pravděpodobností způsoben nekvalitním návrhem nebo provedením souvrství střešního pláště. Mám na mysli například chybějící nebo nekvalitně provedenou vrstvu parotěsné zábrany. Nebo nedostatečnou či nedokonale provedenou vrstvu tepelné izolace. Lokální problémy s vlhkostí v místech nosné konstrukce krovu či podhledu tomu nasvědčují. Příčin ovšem může být více.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru