Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Potřeboval bych poradit s vlhkostí. Máme domek, ovšem zadní místnosti nejsou dostatečně prosluněny, přes den jen krátce dopoledne. Pořídil jsem si meteo-stanici a kontroluji stav vlhkosti.V těchto jarních měsících je vlhkost přes den okolo 50% při teplotě 22 C, v noci je teplota nastavena na 19 C a vlhkosti naměřím 65 %. Nevím jestli je to moc, každopádně je ten pokoj studený. Samozřejmě, že se mi u oken tvoří mapky, které jdou do plísní. Dá se tento problém vyřešit pravidelným a dostatečným větráním (mikroventilace přes noc) nebo je třeba pozvat odborníka? Napadlo mně, zda by se tento problém vyřešil i podřezáním zdiva? V neposlední řadě nám rostou na rohu domu jehličnany, jsou kousek od fasády, je to pěkná dominanta, ale nedrží tyto stromy právě onu vlhkost? Neměli by se zlikvidovat?

Odpověď:
Problémy s vlhkostí je z dlouhodobého hlediska nejlepší řešit eliminací příčiny výskytu této vlhkosti, pokud to jde. Ostatní zásahy vedou pouze k eliminaci projevů.

Naměřené hodnoty vzdušné vlhkosti nejsou až tak výrazně zvýšené. Předpokládám, že se jedná o prostory k obývání. Pokud by se jednalo o koupelny, toalety, kuchyně, bazény, sauny a nebo něco podobného, potom by tyto hodnoty byly spíše nízké.

Jelikož píšete, že vlhkost je viditelná na stěnách zejména v okolí oken, nikoli již u podlahy nebo jinde, spíše bych v tomto případě hledal příčinu v příliš nízké povrchové teplotě zdiva v okolí oken a následné kondenzaci vzdušné vlhkosti na povrchu této konstrukce. Co se týče příčin poruchy, nejčastěji jde o příliš nízký tepelný odpor svislých konstrukcí v kombinaci s nedostatečnou mírou vytápění a případně také nadbytečnými zdroji vlhkosti. Je potřeba zmínit, že přestože v noci měříte teplotu vzduchu 19 stupňů, povrchová teplota obalových konstrukcí může poklesnout podstatně níže. Tepelné úniky oknem celou situaci ještě zhoršují.

Nicméně, pro nedostatek informací nemohu s jistotou tvrdit, že se jedná právě o tento problém. Jsou i další možné pohledy a další možné příčiny zvýšeného množství výskytu vlhkosti ve zdivu. Jako možný zdroj vlhkosti můžeme uvažovat například vzlínání z důvodu nedostatečné nebo chybějící hydroizolace spodní stavby, popř. kvůli hromadění například srážkové vody u paty svislé konstrukce.

Proto by bylo nutné dále specifikovat následující: zda se jedná o přízemní nebo podzemní prostory, zda je dům podsklepen, zda jsou řádně provedeny hydroizolace proti vlhkosti, z jakého materiálu je obvodové zdivo, jakou vlhkost měl materiál při zabudování, jak je objekt starý a další otázky. Existuje celá řada řešení problémů s vlhkostí a jejich účinnost se liší podle toho, zda byl postup aplikován na skutečnou příčinu problému. Podřezání zdiva je vhodným řešením v případě, že vlhkost vzlíná vzhůru svislými nosnými konstrukcemi, ale to se nezdá být v tomto případě pravděpodobné.

Obecně bych rád zmínil, že větrání a vytápění prostoru je důležité. Ale zároveň neřeší každý problém. Bohužel je navíc v našich podmínkách energeticky značně náročné a tudíž drahé. Mikroventilace může situaci pomoci, ale jen velmi omezeně. Mikroventilace obecně není správným způsobem větrání, zejména ne v zimních měsících protože trvale snižuje vnitřní povrchovou teplotu zdiva v okolí okna a způsobuje značné tepelné ztráty. V zimních měsících není zdaleka pořád venkovní vzdušná vlhkost nižší než vnitřní a proto přebytečnou vnitřní vlhkost nelze odvětrat. Správně by se mělo větrat velmi intenzivně a pouze krátkodobě. Situaci by také mělo pomoci pokud zvýšíte intenzitu vytápění a zároveň snížíte množství vzdušné vlhkosti v prostoru (nesušit zde prádlo, omezit množství květin, opatření uvedená v předposledním odstavci, apod.).

Ani toto ovšem nemusí stačit a může být potřeba provést nějaký komplexní zákrok, například zmiňované podřezání, aplikace hydoroizolační fólie, osmotické odvlhčovače, chemické stabilizátory apod. V neposlední řadě je také možné přistoupit ke konstrukčním opatřením jako například dodatečné zateplení objektu či výměna oken.

Doporučení: Pokud nebudete mít s navrhovanými opatřeními úspěch, pozvěte odborníka, který přesně určí příčinu problému a navrhne řešení. Můžete s ním i konzultovat prováděcí firmu. Některé zákroky se dají udělat svépomocí s minimálními náklady, ale to je případ od případu. Do případného zásahu, který doporučujeme provést v teplejších měsících, si můžete pořídit odvlhčovače vzduchu. Nikoli profesionální přístroj, ale krabičku s granulemi (cena cca 290,- a vydrží 4 měsíce). Do každé místnosti dejte jednu krabičku, to na prostor 4 x 4 x 3 metry přibližně stačí. Pro větší místnosti použijte 2. Dokud nebudete mít přesné informace o příčinách problému, stromy nekácejte. V tomto případě bude zřejmě problém skutečně jinde.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru