Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Budu příští rok stavět nový RD a z čeho postavím hrubou stavbu už mám myslím vyřešeno – ITONG. Jedná se mě o toto : postavit obvodovou stavbu ze síly
400 mm bez dodatečné izolace, nebo sílu zdí 300 mm a dodatečnou izolaci z polystyrenu – sílu nevím asi 50 mm. Čím více sháním materiály a informace od různých lidí, tak se v tom ztrácím a vím, že se musím pro něco rozhodnout. Snad vaše odpověď převáží nad těmi ostatními.

Odpověď:
Odpověď na Vaší otázku není jednoznačná. Zdivo z Vámi udaného materiálu o tloušťce 375 mm těsně vyhoví požadavkům normy o tepelné ochraně budov (0.29 < 0.30W/m2K). To mluvíme o závazné hodnotě. Doporučené hodnotě, na kterou bychom měli nové stavby navrhovat, již toto zdivo samo o sobě nevyhoví.

Zdivo o tloušťce 300 mm nevyhoví ani požadované hodnotě. Pokud ho dodatečně zateplíte, můžete se dostat teoreticky až na doporučenou hodnotu. Tloušťka tepelné izolace by byla závislá na vybraném typu a samozřejmě na Vašem požadavku na celkový součinitel prostupu tepla. Tloušťka tepelné izolace se stanoví výpočtem.

Poslední aspekt je porovnání nákladů na samotné zdění a porovnání nákladů na dodatečné zateplení (s uvážením ušetření financí za zdící materiál, ale s navýšením za práci a tepelnou izolaci). Je zřejmé, že pokud dále uvážíte provoz domku po dobu několika let, tak pro nezateplenou variantu budete mít každým rokem vyšší náklady než pro variantu řádně zateplenou, kde ovšem bude fixní náklad na počátku vyšší. V průběhu času se tyto křivky zpravidla vždy protnou a více zateplená varianta se začne vyplácet. Kdy k tomu dojde je možné stanovit kalkulací. Je ovšem vždy třeba mít na paměti nejistotu ve vstupních parametrech, např. ceny energie na vytápění v budoucnu.

Obě kalkulace jsme schopni pro Vás zpracovat. Bohužel Vám nemohu pouhým odhadem říci, která alternativa je lepší. Na závěr ještě připojuji jedno doporučení, pokud nehodláte konzultovat Váš návrh ze stavebním odborníkem, ještě se porozhlédněte po internetu a v literatuře. Ačkoli má pórobeton řadu výhod, má také nevýhody. Vytvořit vyvážený návrh, který Vám bude bezproblémově sloužit není tak snadné jak se může na první pohled zdát.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru