Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Je v pořádku když je sepsaná smlouva o dílo - výstavba na klíč do konce roku 2008 - ale již druhý měsíc se bezdůvodně nepracuje, není k dispozici stavební deník a nejsou, žádné informace o tom ,kdy se bude pokračovat? Co mohu nebo mám po firmě resp.dodavateli firem požadovat? Jaká mám práva? Ve smlouvě o dílo je zapsáno - bez budoucích záloh , ale ve faktuře je započítána práce budoucí - je to v pořádku?

Odpověď:
Pokud jsem dobře pochopil z Vašeho popisu, dodavatelská firma sice nestaví, ale ani nepřekročila termín, do kterého má být stavba hotova. Pokud to tedy nakonec stihne, nejedná se z mého pohledu o zásadní problém. Musím ovšem pominout skutečnosti, že stavební deník musí být na místě stavby k dispozici, Vás firma vyzívá k placení navzdory smlouvě a že při spolupráci se solidním partnerem byste nepotřebovala mou radu, ale sama firma by Vám uspokojivě vysvětlila o co se jedná.

Některé typy staveb lze bez problému dodat i v kratším časovém úseku než zbývá ve Vašem případě a jelikož neznám Váš konkrétní projekt, jeho rozpracovanost, ani možnosti firmy, nemohu Vám říci jestli to stihnou či nikoli. Vše záleží na smlouvě co jste podepsala, doporučuji si ji znovu přečíst, tam najdete odpovědi na své otázky. Jelikož já tento dokument nemám k dispozici, nemohu posoudit k čemu jste se opravdu zavázala a co jsou naopak závazky firmy. Co se týče placení, určité rozumné zálohy jsou běžné.

Ve Vašem případě ovšem poněkud diskutabilní protože uvádíte, že ve smlouvě je uvedeno, že tímto způsobem za dodání platit nebudete. Navíc, pokud dodavatel nestaví, těžko může požadovat zálohy. Pokud jste si nevšimla něčeho ve smlouvě a zavázale se, že budete platit za práce vykonané v budoucnu, pak se obavám, že Vám nic jiného nezbývá. Pokud ne a firma po Vás požaduje zaplacení navzdory faktu, že se nestaví, potom bych si dával skutečně pozor. Odkazuji Vás znovu na Vaši smlouvu. Pokud na jejím základě odmítnete zaplatit fakturu na práce vykonané v budoucnu, nedokáži si představit jak by Vás za to firma mohla postihnout.

Pokud máte podezření, že s Vámi firma nejedná fér, doporučuji okamžitě přizvat právníka, který prověří jak se situace má. Nadále bych Vám doporučil zajištění nezávislého stavebního dozoru, který dohlédne na technickou stránku věci. Pokud budou stavět ve spěchu, jsem si jist, že vše nebude tak jak by mělo být.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru