Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Jaký je technologický postup při vyhlazování sádrových omítek? Při vyhlazení se omítka žmolí.

Odpověď:
1)Běžný technologický postup
Před aplikací omítek je zapotřebí se ujistit o stavu podkladu. Podklad nesmí být zmrzlý, zaprášený, mastný ani vlhký. Dobře se kontrola provádí dlaní (pokud byla ruka v teple). Samozřejmě se podklad nesmí drolit. Poté by jste měl rozhodnout, zda není podklad a) příliš savý nebo b) příliš nesavý. Pozor, za nesavý je z pohledu sádrových omítek považován i betonový podklad.
         Pokud je podklad v pořádku můžete přikročit k nanášení stěrky. Stěrka musí být dobře rozmíchána a bez hrudek. Pozor, je krajně nevhodné přisypávat další suchou směs, do již rozmíchané směsi. Malinkatých hrudek se nezbavíte a ty potom mohou při hlazení vypadávat.
         Je potřeba dodržovat výrobcem předepsanou maximální tloušťku a vyšší tloušťky nanášet ve dvou vrstvách. Druhou vrstvu nanášejte až po zavadnutí první vrstvy, ale ne vyschnutí - to by se nespojily. Záleží na Vás, zda použijete pro srovnání latě - obecně lze toto doporučit při tloušťkách alespoň 5 mm.
         Po zavadnutí zatočíte pěnovým hladítkem a po opětovném zavadnutí vyhladíte nerezovou špachtlí či hladítkem. U naprosté většiny sádrových omítek je nezbytné udržovat po celou dobu v prostoru i podkladu teploty nad +5 stupňů Celsia (někdy i více).

2)Žmolení omítky
Pokud je tloušťka omítky nad cca 2mm lze příčinu žmolkování odhadnout na: a) nedodržení doby potřebné k zavadnutí omítky - je závislá na větrání a teplotě; b)nesavý podklad a z toho vyplývající pod a; c)nedobře rozmíchanou směs.
        Máte-li extrémně savý podklad může dojít k smršťování po velmi krátké době a proto je potřeba nejprve nanášet penetraci.

3)Doporučení
Pokud již máte omítky nataženy, zkuste roztáčení provádět rozprašovačem a pak už jen nerezovým hladítkem - tedy vynechat pěnové hladítko a nahradit rozprašovačem.

Odpovídal: Miroslav Brouček

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru