Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Chceme provést rekonstrukci prkenných podlah ve 2. patře starého činžovního domu. Podlaha silně vrže, některá prkna se při chůzi prohýbají, pod nimi je zásyp a trámový strop. Podlaha je nerovná,klesá ke středu místností. Prkna by přišla odstranit, přidat rošt, izolaci pak desku a na ni plovoucí podlahu. Nerozumím tomu, ale mám obavu zda se podlahy moc nezatíží a my se nepropadli. Není nějaká "odlehčená" varianta?

Podrobnější a dodatečné informace:
Na trámky rošt - dřevěné hranolky 6x4 cm,mezi ně izolace vata, proti hluku a pro zateplení. Potom položit SB desku 25mm + plovoucí podlaha. Podlaha se tím zvedne o 10 cm a bude ve všech místnostech stejně vysoko. V kuchyni by měla přijít na OSB desku dlažba. Ještě bych se zeptala na podlahu v chodbě o velikosti 15m2, ze které jsme odstranily dvě vrstvy dlažby. Zůstala betonová základová deska údajně 7 cm silná. Na ni jsou položeny rozvody vody a odpadu. Zedník chce na tuto podlahu položit polystyrénové desky 3cm silné, dále dát beton, železnou síť a opět beton, který chce odlehčit polystyrénovou drtí. Na beton by měla přijít ještě dlažba. To vše v celkové vrstvě 1o cm. Udrží základová deska tuto váhu?

Odpověď:
       
Nejprve je nutné konstatovat, že dále uváděná odpověď je obecného charakteru a neuvažuje případy snížené kvality konstrukčních ani jiných participujících prvků. Rozhodnutí, zda budete věřit prováděcí firmě nebo si necháte zpracovat projekt a jeho správnost garantovat autorizovanou osobou, je Vaše privilegium. Případné vymáhání odpovědnosti za škody způsobené prováděcí, pokud neexistuje prováděcí projekt a ani není celý proces monitorován autorizovanou osobou, může být velmi problematické.

Návrh řešení:
        Doporučujeme odstranit stávající záklop a vybrat zásyp. Celý prostor vyčistit a alespoň vizuálně zkontrolovat stav trámů. V případě, že si přejete zachovat stávající zásyp, proveďte alespoň namátkové dočasné odkrytí trámů až k podbití a zkontrolujte jejich stav. Hledáte zejména, houby, plísně či stopy po dřevokazném hmyzu. Tvrdost povrchu dřeva můžete prověřit například šroubovákem. Nicméně, ve starém domě lze výměnu zásypu doporučit.

        Pokud jsou trámy v pořádku a stávající či nový zásyp (případně nahrazený tepelnou izolací) na svém místě, je možné přistoupit buďto k položení nového záklopu nebo Vámi zmiňovaného roštu. Cokoli je mezi trámy (zásyp, izolace), je v tomto případě chápáno pouze jako výplňová konstrukce, nesmí proto docházet k přenosu zatížení do podbití trámů! Toho docílíme buďto umístěním dodatečného roštu, tak jak popisujete nebo dostatečně tuhým záklopem. Podstatné je, aby se tyto konstrukce nemohly významně prohnout – to by po čase způsobovalo vrzání.

V případě roštu to tedy znamená použití rastru ne většího než cca 0.5 m. V případě záklopu (může být proveden z prken, stejně jako některých prodávaných desek na bázi dřeva, například OSB desky) to znamená použít dostatečně silné prvky.

Následně je možno pokračovat, tak jak píšete, tedy vložením tepelné izolace mezi trámky roštu a v dalším kroku položit roznášecí vrstvu z OSB desek (podepřenou ve třech úrovních, bez volných konců). A konečně položením nášlapné vrstvy, s vložením kročejové izolace, například Miralon.

Druhou alternativou by bylo, na záklop položit vrstvu tepelné a protihlukové izolace v tl. cca 50 mm, na tuto vrstvu položit roznášecí desky, například opět desky OSB. Potom položit plovoucí podlahu, opět s vložením kročejové izolace.

Co se týče podlahy v chodbě, posouzení únosnosti stávající betonové desky bez konkrétních geometrických informací a vizuální kontroly je i v obecné rovině obtížné.

Je nutné upozornit, že posouzení betonové podlahy stejně jako nosných trámů, je bezesporu dobrým nápadem.

Obecně lze k tomuto tématu ještě říci, že lehčený beton může být dobrou volbou. V tomto případě by na tepelnou izolaci bylo lepší položit jen některé z nabízených podlahových desek na bázi dřeva či plastů, například desky Cetris. Na ně pak keramickou dlažbu. Tím celou konstrukci ještě odlehčíte. Je potřeba dodat, že tato technologie vyžaduje splnění některých specifických předpokladů. Například omezuje maximální velikost dlažby nebo předepisuje speciální metodu lepení. Toto je nutné konzultovat s konkrétním výrobcem a prováděcí firmou.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru