Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Stavíme byt v podkroví ve starém domě (cca100 let) ,který je ale v dobrém technickém stavu . Podkrovní plocha podlahy je cca 70 m2, bude rozdělená dle nosných příček pod podlahou na 3 místnosti.

Na podlaze půdy jsme odstranili cca 15 cm štěrkového zásypu vč. pálených dlaždic na povrchu a zůstala tam v celém prostoru většinou zdravá prkna nabitá na masivních trámech. Žádám Vás o radu,jakým způsobem vytvořit novou skladbu podlahy a izolace, aby nedocházelo k žádnému nebo alespoň výraznému přenosu hluku a otřesů do bytu pod podkrovím

Navrhuji toto řešení :
-  na trámy kolmo našroubovat trámky cca 10x8 cm
- rozteč 625 mm (za předpokladu, že OSB desky budou 1250x2500x18 mm )
- výplň Rockwool nebo jiná ??
- OSB desky 1250 x 2500 x 18 mm
- kročejová izolace cca 3 mm ( nevím tip )
- OSB desky 18 mm položené na střih
- vše do sebe prošroubovat,ale nevím jaký tip vrutů je nejvhodnější

Odpověď:
Osobně bych doporučoval na stávající zaklop (který je v pořádku nebo nahrazený novým) přímo umístit vrstvu izolace - např. podlahové desky z minerální vlny, na ně roznášecí OSB nebo sádrokartonové desky ve dvou vrstvách a konečně vrstvu kročejové izolace (Miralon) a plovoucí podlahu.

Pokud potřebujete vhodný podklad pod dlažbu, potom můžete volit mezi izolačními deskami, které umožňují lepeni dlažby (např. cetris) nebo betonovou mazaninou, kde je ovsem zásadní otázka přitížení stávající stropní konstrukce.

V souvislosti s tepelně vlhkostním režimem uvnitř a v okolí konstrukce je účelné doplnit souvrství o hydroizolaci (pod kročejovou izolaci) a případně také o parotěsnou zábranu.

Vámi popsané řešení není v principu špatné, jen nevidím dodatečný přínos v realizaci roštu, ba naopak. Propojením a prošroubováním jednotlivých vrstev docílíte vylepšení přenosu kročejového hluku do navazujících prostor.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru