Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Provádím rekonstrukci podkroví a potřeboval bych poradit s podlahou. Původní podlaha byl beton o tloušťce ± 14 cm v plose ± 84 m2 na doporučení jsem tento beton vyboural (z důvodů abnormálně velké nerovnosti) a dostal jsem se na škvárový podsyp, pod škvárou je betonová mazanina a hurdy. Teď bych potřeboval něčím nahradit vybouraný beton tedy ± 14 cm. Nevím zda mohu na celou plochu použít podsyp (např. Liapor) a popřípadě jaké zrnitosti a nebo zda mohu na celou plochu položit podlahový polystyren. Na podsyp nebo polystyren chci položit desky OSB. Jak silné by měly desky OSB být a je potřeba ještě něco dat přímo pod tyto desky pokud bude použit jeden ze zmíněných podkladových materiálů? Nebo by se dala použít nějaká jiná alternativa na vyplněni 14cm a jaká krom betonu?

Odpověď:
Možností je nepřeberně. Mnoho o této problematice můžete již nalézt na našich stránkách. Konkrétní návrh by měl zohledňovat stav nosné konstrukce, podmínky panující v prostorách, které strop odděluje a plánované využití těchto prostor, respektive nároky na jakost podmínek v těchto prostorách.

Násyp, například Liapor, je možné použít. Na tuto vrstvu by potom měla přijít vrstva OSB nebo sádrokartonových desek. Nejlépe použijte dvě na sebe kolmé vrstvy o celkové tloušťce alespoň 30 mm. Na tyto desky doporučuji položit vrstvu kročejové izolace Miralon a plovoucí podlahu. V případě keramické dlažby je nutné volit některé z desek, které toto umožňují, například desky Cetris. Nutné je také nezapomenout na vrstvy hydroizolace a parozábrany - podle teplotně vlhkostních podmínek.

Alternativa s vložením tepelné izolace (k tomu určené, tzn. únosné) je také možná. Skladba by se v tomto případě nelišila. Je možné zvážit vhodnou kombinaci obou materiálů - násyp pro vyrovnání nerovností a izolace pro tepelnou a hlukovou ochranu.

Osobně bych zvolil skladbu kde bych opět použil betonovou mazaninu (vyztuženou), ovšem jen do tloušťky cca 50 mm. Zbytek skladby bych doplnil tepelnou izolací. Lehké podlahy mají přes všechna ujištění výrobců vždy horší akustické vlastnosti (vzduchovou neprůzvučnost), výhodná je také tepelná akumulace. S betonem naopak do konstrukce přichází "mokrý proces" a je proto nutné postupovat tak, aby bylo zabráněno šíření vlhkosti. Zároveň je nutno dodržet technologický postup, zejména ošetřování betonu. Tato alternativa je ovšem možná pouze pokud je nosná konstrukce schopná přenášet zvýšené zatížení. Jelikož jste však odebral betonovou vrstvu o větší tloušťce, neměl by s tímto být problém.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru