Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Jaký podklad použít pod lino, podlaha je stará prkenná, nepravidelná, na minulém linu se prošlapaly okraje jednotlivých prken. Jak tomu zabránit? Stačil by slabý Miralon? Lino je slabé, ale se silnou nášlapnou vrstvou. Nebude se potom promačkávat (důlky třeba pod nohou židle)?

Odpověď:
       
Pouhé položeni vrstvy Miralonu Váš problém nevyřeší, maximálně situaci mírně vylepší. Pod linoleum je nutné položit tuhou a rovnou podkladní vrstvu, doporučujeme například dřevotřískové desky ukládané na pero a drážku. Nejsou drahé, narozdíl od samonivelační stěrky a problém vyřeší.

        Promačkáváni klasického linolea obecně zabráníte jen velmi těžko (lze použít speciálně navržené zátěžové linoleum). Intenzita porušení bude tím větší čím bude podkladová vrstva nerovnější a měkčí. Nejhorší jsou ostré lokální nerovnosti (hrany prken), které je potřeba překrýt tuhou vrstvou. Nové materiály se sice vyznačují podstatně lepšími a stálejšími mechanickými vlastnostmi, nicméně, s věkem a při nevhodně řešeném podkladu, bude nášlapná vrstva v místech lokálního zatíženi či nerovnosti ztrácet na kvalitě. Situaci trvale nezmění ani změkčovací podložky.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru