Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Zdil jsem zeď v baráku (maltu jsem si míchal sám poměr 6 písek / 2 vápno / 1,5 až 2 cement). Ke zdění jsem použil tzv. červené pálené cihly. po vyzdění posledních cihel jsem 1,5 hod počkal a pak spáry navlhčil vodou "štětkou" abych je vyhladil. Ted otázka mohu po cca 1 hod ještě hnout cihlou když o ni zavadím tj. jak dlouho taková malta tvrdne při teplotě cca 15 stupňů, a zda když s cihlou hnu tak se ještě "přilepí". (jen jsem čistil cihly rukou, tak mám strach abych to tím nezkazil neuvolnil cihly.

Odpověď:
Běžné malty mají dobu zpracovatelnosti obecně nižší než suché maltové směsi. Odhaduji cca 1-3 hodiny, podle použitých materiálů a podmínek okolí. Suché maltové směsi jsou zpracovatelné po dobu cca 4 hodin. Osobně se domnívám, že malta ve Vašem případě ještě neztratila schopnost pojit. To usuzuji ze zkušeností, informací o teplotě a také z Vámi popsaného subjektivního pocitu.

Pokud se jedná pouze o lokální problém a nenosnou stěnu, nedělal bych si starosti. V opačném případě by zřejmě bylo lepší celou situaci ještě zvážit a posoudit možný rozsah nekvalitního spoje a jeho vliv na celou konstrukci.

Doplňující otázka:
       
Po jaké době mohu zkusit pevnost spoje?

Doplňující odpověď:
Pevnosti malt a betonů se standardně zkouší po 28 dnech. Lze říci, že převážný nárůst pevnosti se však odehraje již během několika prvních dnů, cca 2-7, v typických případech. Zkoušku byste tedy neměl provádět dříve než po 48 hodinách.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru