Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Chystáme se na rekonstrukci bytu v panelovém domě starém 20 let. Jak máme nejlépe odizolovat plovoucí podlahu v pokojích a dlažbu v chodbě. Již nyní je v domě problém s kročejovým hlukem.

Odpověď:
Pokud jde o plovoucí podlahy, tam zpravidla postačí kročejová izolace Miralon či nějaká podobná. Tloušťka a celá skladba podlahy by měla být předmětem návrhu autorizované osoby. Obecně lze říci, že tloušťka kolem 5 mm postačuje. Ohledně skladby, zejména je třeba si dát pozor na přípravu podkladu pro podlahu - očištění, vyrovnání povrchu panelů a dále neopomenout umístění parozábrany.

S keramickou dlažbou je situace poněkud složitější. Obecně se nabízí tyto varianty:

  1. Speciální podlahové desky (určené k pokládání dlažby), které zároveň tlumí kročejový hluk a fungují jako hydroizolace (např. firma Siplast - tl. cca 5 mm - na bázi tvrzeného bitumenu, s vrstvou proti kročejovému hluku). Toto řešení mohu jen doporučit. Nevýhoda je pouze, že hodně realizačních firem zatím toto řešení nezná a navíc jsou tyto desky drahé.

  2. Na panel lze umístit souvrství s kročejovou izolací a roznášecími deskami (např. Cetris). U teto varianty je problém s výškou skladby. Na druhou stranu, v kombinaci s násypem je možné ji použít také pro vyrovnání větších nerovností mezi místnostmi. Cena je bohužel opět vyšší než pouhé přilepené dlaždic na panel.

Návrh podlahových konstrukcí je třeba řešit komplexně s uvážením různých skladeb. Pouze tak se vyhnete přechodovým stupňům mezi místnostmi. Výšku skladeb je třeba také uvážit v souvislosti se stávajícími dveřmi a zárubněmi.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru