Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Plánuji vestavbu podkroví a potřeboval bych radu ohledně konstrukce podlah. Teď je tam stávající strop HURDIS, tedy vrchní beton. Chtěl bych udělat následující skladbu: - samonivelační stěrku (pro vyrovnání) -kročejová izolace STEPROCK HD (tuhé desky pro lehkou konstrukci podlahy) -OSB deska (tl. 18 mm) stačí jedna vrstva? -nášlapná vrstva (buď plovoucí podlaha, nebo dlažba).

Odpověď:
Skladba podlahové konstrukce může být v pořádku. Jedinou připomínku je k OSB desce, kde lze doporučit nahradit jednu tlustou dvěma vrstvami tenčích desek (12mm), otočených vzájemně o 90 stupňů. Je třeba upozornit, že navrhovaný stavební zásah je třeba plánovat v širších souvislostech, a proto na základě stručného popisu není možné radit se stoprocentní jistotou.

Hlavním problémem je otázka únosnosti stávající stropní konstrukce. Je více než důležité, abyste teto problematice věnoval pozornost. Pak bude zjevné, zda váha podlahové konstrukce má byt brána v potaz a je-li konstrukce vůbec schopna sloužit novému účelu. Obecně, pokud nehodláte prověřovat stav stávající konstrukce a nemate naprostou jistotu o jejich vlastnostech, doporučuji vyvarovat se přílišného zatížení budoucích podkrovních prostor (vana, knihovna, klavír).

Další otázkou je kvalita svrchní betonové vrstvy. Samonivelační stěrku je rozumné použit pro vyrovnání povrchu do přibližně 1cm. Potom je už neúměrně drahá a zároveň příliš zatěžuje stávající konstrukci. Existuji různé jiné technologie, které by potom připadaly v úvahu. Skladba podlahy by tím byla dále ovlivněna.

Stropní konstrukce je také konstrukcí dělící, je proto potřeba zvážit jaké prostory odděluje. V případě, ze nějaká část prostoru pod či nad stropem je nevytápěna či s větším obsahem vlhkosti - koupelna, je nutné do skladby zahrnout také parotěsnou či hydroizolační vrstvu.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru