Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Přečetla jsem články a odpovědi na dotazy na www.stavarina.cz ohledně kondenzace a tepelných mostů. Mám obdobný problém, mokré mapy, se objevují při snížení venkovní teploty pod cca -2 stupně (ranní teplota kolem 6:30), a to v podkrovní místnosti, kde je komín (v současné době se komín nepoužívá, bude sloužit pro krb, krb zatím nemáme). Jedná se o novostavbu RD, cihly + zatepleni 10 cm polystyrenem, která byla zkolaudovaná 16.10.2008, nastěhovali jsme se 8.11.2008, topíme od 5-8h a od 15-23h na max. teplotu 22 stupňů. Voda se objevuje v místě na komíně a leze od stropu dolů. Na komín navazuje z jedné strany sádrokarton a z druhé strany zeď, voda se nerozšiřuje na sádrokarton ale na zeď a na samotný komín ano.

         Zatím byla rozebrána střecha u komína a zkontrolováno, zda je vše tak jak má být - prý ano. Dále rozhodli, že jde asi o tepelný most proto dali vatu "pod střechu" do nepochůzného podkroví. Po dvou dnech 8-9.12., kdy byly v noci mrazíky je jasné, že opatření nepomohla, mokré mapy se objevily znovu. Chtěla jsem vás poprosit o radu co dál? Někde jste psali, že je u novostaveb voda zabudovaná a že by měli problémy postupně odeznít. Jak mám poznat, zda je toto zrovna můj případ a jak dlouho mám čekat, aby to odeznělo? Pokud problém neodezní co mám dělat? Závadu jsem reklamovala u prodejce nemovitosti, ale po konzultaci s ním mi řekl, že už udělal daná opatření a víc už nemůže resp. neví a nechce. Hledám tedy řešení co dál? Děkuji předem za radu.

Odpověď:
Na základě emailu si netroufám s konečnou platností určit přesnou příčinu poruchy. Pravděpodobné vysvětlení může být skutečně vznik tepelného mostu v důsledku nesprávně provedeného detailu mezi komínem a navazujícími konstrukcemi. Je tu ovšem také možnost zatékání do komína a následné šíření vlhkosti. Vlhkost zabudovaná v tom podle mého názoru nehraje roli.

Pro zodpovědné určení příčin a návrh opravných opatření jsou nutné další informace a také osobní průzkum na místě. Budeme rádi pokud se na nás obrátíte s žádostí o individuální spolupráci.

Vzhledem k době, po kterou nemovitost využíváte a vzhledem k charakteru poruchy mi není docela jasný postoj prodejce (zodpovědné osoby). Toto je zcela jistě porucha, kterou je povinen odstranit na své náklady. Zároveň by měl být schopen určit závadu a způsob jejího odstranění.

K Vaší závěrečné otázce, domnívám se, že problém neodezní. Jelikož Váš prodejce zřejmě není schopen závadu odstranit, zbývá již jen povolat nezávislého stavebního odborníka a na náklady prodejce realizovat výše zmíněný průzkum a sepsání posudku. Pokud nebude dohoda s prodejcem možná, zbývá Vám buď uhrazení řešení problému z vlastních zdrojů nebo soud. Druhou možnost Vám nechci doporučovat, ne proto, že byste nebyli v právu, ale proto, že v našem státě je vymahatelnost spravedlnosti v podobných případech velmi problematická. Určitě se nejprve pokuste o smírné řešení.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru