Odpovědi na vaše dotazy

Otázka:
       
Prosím o radu ohledně podkladu pro plovoucí podlahy. Na novostavbě RD jsme si nechali zhotovit anhydritové podlahy, kdy jsme každou místnost oddilatovali. Při lití podlah došlo k tomu, že podlaha v chodbě je o 7mm nižší než okolní místnosti. Při reklamaci nám firma, která podlahy zhotovila, sdělila, že nahradí náklady na miralon 7mm, kterým by došlo ke srovnání chodby vzhledem k ostatním místnostem.

Můj dotaz tedy zní - je zvýšení podlahy o 7mm pomocí miralonu vhodné, případně jaký postup doporučujete.

Odpověď:
Podle mého názoru je třeba zvážit dva aspekty.

1) Tento materiál (anhydritové podlahy) by měl být vždy uložen do souvrství, které je pro něj svým uspořádáním vhodné a vždy musí být uložen v minimální tloušťce (domnívám se, že asi 35 mm). Pokud nejsou tyto podmínky splněny, hrozí vznik poruch. Píši o tom proto, že zmenšení tloušťky vrstvy, ve Vašem případě o 7 mm, není zanedbatelné a přesně to by se Vám mohlo stát. Je třeba posoudit jak silné vrstvy anhydritu bylo u Vás použito a také další skutečnosti, jako třeba zda je realizované podlahové vytápění a jaká je skladba souvrství pod litou vrstvou.

2) U anhydritových podlah je, mimo jiné, ceněn rovný a kvalitní povrch pro realizaci nášlapné vrstvy. Je potřeba říci, že Miralon s používáním vždy ztratí na tloušťce a tím by Vám vytvořil výškovou nerovnost mezi místnostmi. Teoreticky je sice možné použít Miralon různých tlouštěk a tím zajistit rovný povrch podlahy i po "sešlapání" Miralonu na menší tloušťku, ale v praxi je toto dost obtížné a zpravidla zůstanou schůdky o výšce několika milimetrů.

Radím Vám tedy následující. Pokud nejsou splněny požadavky v bodě 1, nepřistupujte na žádná polovičatá řešení a trvejte na odstranění a opětovném provedení vrstvy v souladu s návrhem. Výrobce materiálu může eventuelně uvést zda je možno realizovat další vrstvu na vrstvu původní bez podstatného ovlivnění vlastností, nicméně mám pocit, že toto nejde.

Pokud podmínky bodu 1 splněny jsou, záleží na Vás zda jste ochotná tolerovat snížení kvality povrchu. Pokud budou v místnostech a chodbě jiné nášlapné vrstvy, nevidím v tom problém. Pokud si ale přejete jednu podlahu bez prahů, potom byste měla zvážit opatření popsaná výše.

Do této chvíle jsem nezmínil fakt, že Miralon, ať už sebesilnější, bude vždy podstatně levnější než vrstva anhydritové podlahy. Dalo by se řící, že byste tak ztratila nejen užitné vlastnosti, ale i finance. Mám tedy pocit, že pokud přistoupíte na smírné řešení, měla by firma přislíbit nějakou formu slevy.

Odpovídal: Petr Jůn

        Máte-li otázky k některé oblasti stavebnictví či k článku, popřípadě řešíte konkrétní problémy, neostýchejte se a napište nám.

 

Nahoru

Stavařina.czNovinkyTémataSlovník

Stavařina.cz
Novinky
Témata
Radíme vám
Nabízíme
Slovník pojmů
Diskuze
O autorech
Napište nám

Autoři: Ing. Petr Jůn & Ing. Miroslav Brouček

Doporučujeme:

Proč a jaké materiály doporučujeme

1. Fotovoltaické fólie UniSolar

2. Vegetační rohože

Více na CETAM.CZ

Nejčtenější články:

1. Skladba podlahy

2. Prkenné podlahy pod plovoucí ...

3. Ploché střechy - návrh a provedení

4. Plastová okna - výběr a provádění

5. Plísně v interiéru